kuzeyemlakgyo@gmail.com    |    0212 597 79 09

3.Havalimanı zaman bitiyor? Nereye Yapılıyor ? - 12-02-2016

3. HAVALİMANI PROJESİ

İstanbul’da faaliyette olan iki havalimanına ek olarak 3. Havalimanı yapımı projesi de hayalleri süslemeye başlamıştır. Yap-işlet-devret projesi olan 3. Havalimanı projesi Türkiye’nin son yıllarda en büyük projelerinden birisidir.  Proje 76.500.000 m²’lik bir alana kurulması planlanmaktadır.

2010 yılının ekim ayında duyurusu yapılan 3. Havalimanı projesinin 2017 yılında yapımının tamamlanması bekleniyor.  3. Havalimanı projesinin faaliyete 2018 yılı itibari ile geçmesi bekleniyor. 3. Havalimanın ismi ile ilgili henüz bir kesinlik olmasa da şimdilik yeni havalimanı olarak isimlendiriliyor ancak Vecihi Hürkuş havalimanı olması bekleniyor.  Bu proje ile Avrupa’nın en büyük havalimanı Türkiye’nin sahipliğinde olacak. Çok büyük bir ekonomik katkı sağlayacak olan 3. Havalimanı projesi Türkiye için çok bir büyük gelişme olacaktır.

3. HAVALİMANI NEREYE YAPILACAK?

3. havalimanı projesi Avrupa yakasında inşa edilmektedir. ARNAVUTKÖY- Göktürk-Çatalca mevkiinde yer alacak olan havalimanı Terkos Gölüne de yakın olacaktır. Havalimanı yaklaşık 200 milyon yolcu ağırlayabilecektir. Havalimanı taksim ile yaklaşık 15 dakika uzaklıkta olacaktır. Bu projenin ilk ortaya çıkış nedeni Atatürk Havalimanın yetersiz kalmasıdır.

3. HAVALİMANI PROJE MALİYETİ

Bu muhteşem havaalanı maliyeti de 10 milyar 247 milyon Euro ve ihale bedeli ise 152 milyon Euro’dur.

3. HAVALİMANI PROJESİ İHALESİ

Meslek odaları 3. Havalimanı projesi ile ilgili bir itirazda bulunarak dava açtığı için projenin faaliyete geçmesi biraz gecikmiştir. Bundan sonra bir takım değişiklikler yapılarak proje yine faaliyete koyulmuştur. Projenin işletme ihalesi Ankara Esenboğa Havalimanında gerçekleştirilmiş ve 25 yıllık sözleşme için ihaleye birçok önemli isim katılmıştır. İhalenin sonucunda 3. Havalimanı projesi Mapa, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu(OGG), Limak, Cengiz gibi kuruşlar tarafından 22 milyar 152 milyon Avro karşılığında kazanılmıştır.

 

 

En Çok Okunanlar

Son Yıllarda...

Son Yıllarda...

Kanal İstanbul Projesi Nerede...

Kanal İstanbul Projesi Nerede...

3.Boğaz Köprüsü Ne Zaman...

3.Boğaz Köprüsü Ne Zaman...

3.Havalimanı zaman bitiyor?...

3.Havalimanı zaman bitiyor?...

Arnavutköy'den Arsa...

Arnavutköy'den Arsa...