kuzeyemlakgyo@gmail.com    |    0212 597 79 09

3.Boğaz Köprüsü Ne Zaman Açılıyor? - 12-02-2016

3. BOĞAZ KÖPRÜSÜ NE ZAMAN AÇILIYOR?

3. boğaz köprüsü2013 yılında Abdullah Gül cumhurbaşkanlığında ve Tayyip Erdoğan Başbakanlığında iken yapımına başlanmıştır. 2017-2018 yıllarında hizmete açılması beklenmektedir. 2015 yılında hizmete açılması bekleniyordu ancak bazı nedenlerden dolayı bu tarih askıya alınmıştır.

Çalışmaları hızla süren 3. Boğaz köprüsü özellikle İstanbul trafiğine nefes aldıracak ve bulunduğu çevredeki arazi ve gayrimenkullerinde değerlerinde artışa neden olacaktır. İstanbul’da her ay nerdeyse yeni 20 bin araç trafiğe çıkmaktadır. Bu da önü alınamaz bir trafik problemini de birlikte getiriyor. Var olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü artık İstanbul’un trafik problemine yardımcı olamayacak düzeye gelmiştir. Özellikle çok yoğun trafik problemi yaşanan saatlerde büyük sıkıntılar oluşmaktadır. Bu nedenle de 3. Boğaz Köprüsü İstanbul adına çok önemli bir adımdır.

İstanbul’daki köprülerin ücretli olduğu düşünüldüğünde 3. Boğaz Köprüsü’nün de ücretli olup olmayacağı merak ediliyor. 3. Boğaz köprüsü ücreti Türk lirasının 3 dolar karşılığındaki hali ile otomobillerden alınacaktır. Ancak büyük araçların ödeyecekleri ücret sahip oldukları dingil sayısı belirlenecek olan bir katsayı ile çarpılarak hesaplanacaktır.

Köprünün güzergâhı uzun bir süre tartışma konusu olmuş ve çok uzun bir süre sonunda kararlaştırılarak kamuya duyurulmuştur. 2010 yılında kesin güzergâh Garipçe-Poyraz köyleri olacağı duyurulmuştur. Temel atma işlemi ise 2013 yılında gerçekleşmiştir. 24 Ekim 2014 tarihinde ise isminin Yavuz Sultan Selim olması kararlaştırılan köprünün bacaklarının yapımı tamamlanmıştır.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü yani 3. Boğaz Köprüsü yapımı için kesilen ağaçlar yerine hükümet kesilen ağaçlar yerine kesilen ağaçların beş misli kadar ağaç dikeceğini belirtmiştir. Tamamlanan ağaçlandırma alanı proje başladığında 410 hektar alanken 2015 yılının sonunda 460 hektar alan olmuştur. 2018 yılında ağaçlandırılan alanın 1400 hektar alan olması bekleniyor.

En Çok Okunanlar

Son Yıllarda...

Son Yıllarda...

Kanal İstanbul Projesi Nerede...

Kanal İstanbul Projesi Nerede...

3.Boğaz Köprüsü Ne Zaman...

3.Boğaz Köprüsü Ne Zaman...

3.Havalimanı zaman bitiyor?...

3.Havalimanı zaman bitiyor?...

Arnavutköy'den Arsa...

Arnavutköy'den Arsa...